(27.IX.2004) Liczne choroby - dieta nie pomaga lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze!
Mam 39 lat. Przez 4-5 lat odżywiałam się wyłącznie produktami mlecznymi (sery, jogurty,...) oraz rybami, owocami morza, jarzynami i owocami, z domieszką czarnej czekolady. 0% tłuszczu.
Dwa lata temu stwierdzono u mnie chorobę Raynauda, szczególnie widoczną w kończynach górnych; skostniałe z zimna, drętwiejące białe palce, które powoli siniały, a po ogrzaniu nabierały bordowego koloru. Nie był to dla mnie problem aż na tyle uciążliwy, by zmusił mnie do zainteresowania się prawdziwą jego przyczyną. Lekarze twierdzili, że za tę chorobę odpowiedzialne są geny. Brałam leki rozkurczowe i poprawiające krążenie, m.in. Buflomedil, Pentohexal, niestety bez widocznych rezultatów.
Jesienią 2003 roku objawy prawie ustąpiły, jednak pod koniec 2003 znowu nasiliły się, zwłaszcza w palcach stóp. W listopadzie 2003 zaproponowano mi Sympatektomię (przecięcie nerwów współczulnych). Arteriografia, która wykazała zwężenie tętnic nóg, potwierdziła konieczność zabiegu, na który ja się nie zgodziłam. Dzięki wykonanym podczas szpitalnej obserwacji analizom, stwierdzono również chorobę Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy).
W grudniu i styczniu różne objawy, których nie potrafiłam przypisać konkretnemu zespołowi chorobowemu, wystąpiły prawie jednocześnie:
- ból prawego oka, kiedy zamykam powiekę (test Schirmeza: 3/10 wykazał suchość oczu, podejrzenie choroby Sjogrena, jednak nie potwierdzone). Bardzo pogorszył mi się wzrok;
- ból mięśniowy za prawym uchem;
- ból kręgosłupa w dni deszczowe;
- ból prawego kolana uniemożliwiający szybkie chodzenie lub bieg, nadmieniam, że dotychczas uprawiałam sport i biegałam często; również okresowe bóle innych stawów;
- zniekształcenie kości prawej stopy;
- sztywne palce u rąk, a w nocy parestezje kończyn (lekarz przypisuje to niedoborowi magnezu, podejrzewając anemię złośliwą Addisona-Biermera. Magnez w dolnej granicy normy);
- ból gardła;
- brązowy język (grzyby).
Niektóre objawy (ból kręgosłupa, brązowy język, ból gardła) ustąpiły. Zauważyłam, że w dni pogodne czuję się dużo lepiej. Reumatolog, po przeprowadzeniu badań krwi, nie stwierdził żadnych zmian na tle reumatycznym. Od 7 miesięcy przyjmuję L-Thyroxine, obecnie 75 mg. Endokrynolog stwierdził, że powinnam zwiększyć dawkę do 100. W międzyczasie koleżanka, która już dwa razy była w Waszej Arkadii, poradziła mi zastosowanie ŻO, co czynię od 2 miesięcy (27/05/04). Nie zauważyłam żadnych specyficznych zmian w moim organizmie. Mimo zjadania chrząstek, czasami kolano jeszcze mnie boli, również bóle za uchem nie ustąpiły. Zastanawiam się, czy nie odstawić L-Thyroxine lub zmniejszyć dawki.
Wierzę, że dzięki stosowaniu DO istnieje możliwość wyleczenia przewlekłego zapalenia tarczycy Hashimoto i anemii Addisona-Biermera, jak też choroby Raynauda (zespół chorób z tzw. immunoagresji), ale nie wiem, jak się do tego zabrać. Sama dieta optymalna nie wystarcza. Wydaje mi się, że mam przewagę układu sympatycznego (choroba Raynauda), a z drugiej strony, niedoczynność tarczycy wiąże się z przewagą układu parasympatycznego, jeśli dobrze zrozumiałam przeczytane teksty?
Wybieram się do Polski na dwa tygodnie i zamierzam skontaktować się z lekarzem optymalnym, jednak problemy zdrowotne tak mnie nurtują, że zdecydowałam się napisać do Pana Doktora, po to by, jeśli czas Panu pozwoli, już teraz uzyskać odpowiedź.
Z góry dziękuję za radę.
Łączę wyrazy szacunku i uznania dla pracy wszystkich lekarzy optymalnych.
Anita S.
Bruksela


Pani Anito,
jest Pani schorowaną osobą pomimo swojego wieku, a dolegliwości, które Pani dokuczają, są związane z chorobami mającymi podłoże w nieprawidłowym odżywianiu. Słuchając słów doktora Kwaśniewskiego i rozpoczynając Żywienie Optymalne, będzie Pani miała szansę na pozbycie się dotychczasowych schorzeń. Sprzyjać będzie temu Pani młody wiek i (mam nadzieję) brak utrwalonych zmian narządowych, dzięki czemu można oczekiwać znacznej poprawy w szybkim czasie. Oczywiście te dwa miesiące, o których Pani wspomniała w liście, nie wystarczą - będzie to trwało dłużej i zależne będzie od prawidłowości stosowania tego rodzaju żywienia. Okres cofania zmian chorobowych można skrócić, stosując prądy selektywne, szczególnie przydatne w chorobie Raynaulda. Dlatego radziłbym znaleźć możliwość przeprowadzenia tej kuracji, a również odbycia szkolenia, na którym nabędzie Pani właściwej wiedzy potrzebnej do stosowania Żywienia Optymalnego. Musi Pani wiedzieć, że samo zjadanie chrząstek nie spowoduje natychmiastowego wyleczenia stawów - dzienny jadłospis musi uwzględniać inne elementy, składniki pokarmowe, witaminy, mikro- i makroelementy oraz odpowiednie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. O sposobie stosowania dotychczasowego, swojego ŻO nic Pani nie napisała, więc nie można się do niego odnieść. Stosowanie hormonów przy chorobach tarczycy jest uzależnione od jej działania - im więcej produkuje czynnych substancji, tym mniej podajemy tabletek. O tym można się przekonać, wykonując odpowiednie badania laboratoryjne - nie można w ciemno stwierdzić, czy zmniejszyć lub zwiększyć ilość branego leku. W czasie żywienia optymalnego produkcja hormonów ulega zwiększeniu, dlatego można się spodziewać, że przeprowadzone badania po jakimś czasie wykażą potrzebę zmniejszania dawek lekarstwa. Pisała Pani również o pewnych niedoborach w zakresie mikroelementów zawartych w Pani organizmie i dlatego chciałbym przypomnieć o tym, że układając jadłospisy w celu stosowania żywienia optymalnego, należy pamiętać, aby je urozmaicać, zapewniając różnorodność zjadanych składników pokarmowych. W razie niedoborów polecam korzystanie z tabel określających zawartość brakujących nam elementów w różnych pokarmach, aby je uwzględniać w codziennym odżywianiu.
Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania