(27.IX.2004) Konsultacja badań poziomu lipidów lek. med. Wojciech Kania

Witam!
Mam 23 lata i jestem od roku na DO. Ostatnio zrobiłem badania na cholesterol. Gdy pokazałem je znajomemu, stwierdził, że nie jest najlepiej. Proszę o fachową odpowiedź. Oto moje wyniki:
cholesterol całkowity 143,3 mg/dl , HDL 32,9 mg/dl , LDL 96,3 mg/dl, trójglicerydy 70,4 mg/dl.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Ryszard K.


Szanowny Panie,
dobrze Pan zrobił, że postanowił skorzystać z fachowej porady, a nie poprzestał na uzyskaniu opinii znajomego na temat wyników laboratoryjnych krwi. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby mają wyrobione własne zdanie na temat stosowania żywienia optymalnego, na temat wielkości parametrów krwi i moczu, jakie są spotykane u optymalnych, ale nie zawsze muszą mieć oni rację. Najczęściej bierze się to z tego, że porównują oni każdego ze sobą, ze swoimi wynikami, myśląc, że jak się dobrze czują, jedząc tak, a nie inaczej i mając takie, a nie inne wyniki, są wzorem do naśladowania. Biorąc pod uwagę wiedzę doktora Kwaśniewskiego, może Pan spać spokojnie. Poziom cholesterolu całkowitego nie ma bezpośredniego wpływu na występowanie miażdżycy czy innej choroby (u Pana jest on w granicach normy ogólnie przyjętej przez medycynę akademicką), a ważne są proporcje "dobrego" cholesterolu (HDL) do całkowitego - ma go być co najmniej 20%, i tyle Pan właśnie ma! Triglicerydy nie powinny u osoby optymalnej przekraczać 100 mg%, co również u Pana można zaobserwować. Myślę, że te dane powinny Panu wystarczyć, aby ocenić teraz własne wyniki bez korzystania z pomocy znajomych. Chciałbym nadmienić o czymś, co uspokoi osoby, które martwią się tym, że przy podwyższeniu wartości cholesterolu całkowitego we krwi wzrasta również ilość frakcji LDL (złego cholesterolu). Mianowicie, w obecnych badaniach naukowych przeprowadzanych w klinikach na całym świecie wykryto, że głównym wskaźnikiem możliwości rozwoju miażdżycy jest niski poziom HDL, a nie wysoki poziom LDL, jak do tej pory sądzono. Wiadomo, że u wszystkich stosujących prawidłowo żywienie optymalne poziom HDL podnosi się, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach. Ostatnie doniesienia mówią również, że wysoki poziom HDL zmniejsza zachorowalność u kobiet na raka piersi. Podnoszenie poziomu HDL, cholesterolu chroniącego przed miażdżycą, zaobserwowano w badaniach przeprowadzanych obecnie nad dietą dra Atkinsa w Stanach Zjednoczonych. Jest to dieta podobna do sposobu odżywiania opracowanego przez dra Kwaśniewskiego i dlatego możemy czerpać wiedzę z badań z nią związanych.
Wiele osób bardzo boi się wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego - jest to skutek wieloletniego uznawania go za główną przyczynę miażdżycy i - co za tym idzie - zawałów serca, udarów mózgu. Tylko jak wytłumaczyć zawały, udary u osób, które przez całe życie mają wzorcowy poziom cholesterolu w czasie okresowo wykonywanych badań? Mechanizm powstawania miażdżycy jest niezależny od zawartości cholesterolu we krwi - miażdżyca powstaje zarówno u osoby, która ma poziom 150, jak i u tej mającej 500 mg%, przy spełnieniu odpowiednich warunków. Osoby zainteresowane zgłębianiem tego tematu zapraszam do czytania odpowiedniej literatury, a nie poddawania się ogólnym opiniom.
Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania