(25.VIII.2004) Okres przebudowy - jak długo? - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Dzień dobry!
Ledwo wyjechałam, a już piszę... To chyba po prostu urok tego miejsca i ludzi. Bardzo przepraszam, ale mam jedno pytanie, którego nie zadałam lekarzowi, bądź też on dokładnie mówił mi o tym, a ja przeoczyłam. Otóż nie wiem, jak długo powinien u mnie trwać okres przebudowy organizmu i po jakim czasie powinnam zmniejszyć białko. Czy w tej kwestii powinnam zdać się całkowicie na swój organizm i słuchać, kiedy on mi sam o tym powie i to odczuję, czy jednak to powinien być jakiś określony czas. Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Dziękuję także raz jeszcze za te 2 tygodnie mojego pobytu u Państwa, które naprawdę - choć może wbrew pozorom - mój organizm bardzo pozytywnie odebrał. Myślę, że jeśli życie pozwoli (i Państwo, oczywiście), spotkamy się niedługo, może nawet we wrześniu (właśnie, o to też zapomniałam zapytać: czy jest szansa na wolne miejsce u Państwa w tym czasie?).
Bardzo serdecznie pozdrawiam,
Agnieszka K.


Szanowna Pani Agnieszko!
Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która postępuje i współczesna medycyna nie posiada skutecznego lekarstwa mogącego ją powstrzymać. Procesy, które zapoczątkowują tę chorobę związane są z niszczeniem osłonek nerwów, co powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, a za jego pośrednictwem w czynnościach innych narządów. Bardzo często początkowe objawy tej choroby są bagatelizowane i nie rozpoznawane, co powoduje zbyt późną reakcję na zmiany powstające w chorym organizmie. Najwłaściwszą reakcją powinno być zastosowanie zmiany trybu odżywiania, który sprzyja rozwojowi choroby na taki, który pozwoli na zatrzymanie następujących zmian strukturalnych w obrębie centralnego układu nerwowego i da możliwość odtwarzania zniszczonych tkanek. Oczywiście pomyślność takiego postępowania zależy od tego, kiedy zostanie ono wprowadzone i od powstałych już zmian nieodwracalnych w tkance nerwowej.
Cieszymy się bardzo, że jest Pani zadowolona i organizm pozytywnie zareagował na optymalny sposób odżywiania. Ilość zjadanego białka po okresie przestrojenia przemian metabolicznych w Pani przypadku powinna wynosić ok. 50 g na dobę. W zależności od wieku okres ten może trwać do 3 miesięcy. Im młodszy organizm, tym szybciej ten proces zachodzi i może ulec skróceniu do 1 miesiąca. Tak jak Pani napisała, należy również "słuchać" własnego organizmu. Bardzo często daje on nam znaki, że czegoś nam potrzeba lub czegoś jemy za dużo. Nauka żywienia optymalnego powinna także spowodować właściwe reagowanie na takie sygnały. Samo wyliczenie gramów BTW i przestrzeganie tych ilości z matematyczną dokładnością nie zawsze daje najlepsze wyniki. Często spotykamy się z osobami, które w ten sposób się przejadają, bo "ściśle stosują (zjadają) wyliczone gramy tłuszczu, węglowodanów i białek". Życzę Pani jak najszybszego ustawienia organizmu na właściwe tory odżywiania, które należy dostosować do zapotrzebowania własnego organizmu.


Z pozdrowieniami z Jastrzębiej Góry,
lek. med. Wojciech Kania