(23.VI.2004) Reumatoidalne zapalenie stawów - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Mam 48 lat. Wzrost 164 cm i ważę 82 kg. Od 12 lat choruję na niedoczynność tarczycy (biorę Eltroxin - 125 mg na dzień) i od 7 lat na reumatoidalne zapalenie stawów (biorę Methotrexat - 10 mg na tydzień i Medrol - 4 mg co drugi dzień oraz kwas foliowy - 5 mg trzy razy w tygodniu). Moja koleżanka była w Państwa Arkadii na tygodniowym pobycie i powiedziała mi, że powinnam w czasie przebudowy organizmu zjadać 60 g białka, 120 g tłuszczu i 60 g węglowodanów, po przebudowie organizmu zmniejszyć białko do 40-50 g, a pozostałe składniki na takim samym poziomie, naturalnie z zachowaniem proporcji. Zreferowała mi wszystko, czego się dowiedziała. Ja jestem na rencie z powodu powyższych chorób i nie stać mnie na taki wyjazd.
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy przy moich schorzeniach mogę stosować ten sposób odżywiania, gdyż koleżanka jest osobą dość zdrową, a ja niestety nie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Z poważaniem,
Urszula


Pani Urszulo,
Żywienie Optymalne jest najwłaściwszym sposobem odżywiania, jaki można zastosować w schorzeniach, które u Pani występują. Podawanie sterydów w przebiegu RZS nie leczy tej choroby i dlatego nie może się Pani jej pozbyć, a wręcz jest Pani skazana na jej dalszy rozwój. Tylko dostarczanie odpowiedniej jakości białka, głównie kolagenowego, może spowodować zatrzymanie zmian występujących w RZS i w temu podobnych chorobach. Dlatego chciałbym rozwiać Pani wątpliwości co do stosowania Żywienia Optymalnego, które jest odpowiednim sposobem odżywiania się dla chorych, jak i zdrowych ludzi.
Większość hormonów wytwarzanych w naszym organizmie powstaje z cholesterolu i dlatego spożywanie go w większych ilościach, jak to ma miejsce w żywieniu propagowanym przez doktora Kwaśniewskiego, wspomaga ich produkcję i po dłuższym okresie jego stosowania jest potrzeba ograniczania przyjmowanych leków, m.in. w niedoczynności tarczycy. Nie napisała Pani nic na temat przyczyny tej choroby u Pani, ale trzeba pamiętać, aby kontrolować wyniki laboratoryjne w celu uniknięcia ewentualnego przedawkowania leku Eltroxin. Stosuje się również prądy selektywne pobudzające czynność gruczołu tarczowego, które można by u Pani zastosować. W początkowym okresie powinna Pani spożywać ok. 60 g białka, 115-130 g tłuszczu i ok. 50 g węglowodanów. Należy pamiętać, że po okresie przebudowy organizmu zmniejszamy ilości spożywanego białka, a nie tłuszczu czy węglowodanów, dlatego proporcje z początku stosowania żywienia optymalnego 1: 2,5-3,5 zwiększą się nawet do 1:5-6. Ograniczenie ilości białka i naliczanie na nowo ilości tłuszczu wg podstawowej proporcji powoduje, że jest się głodnym, a właśnie tłuszczem mamy uzupełniać nasze potrzeby energetyczne - i dlatego nie można go zjadać za mało. Oszczędzanie się w spożyciu tłuszczu i związane z tym uczucie głodu może powodować zwiększoną chęć na jedzenie węglowodanów, z którym to problemem boryka się spora rzesza początkujących optymalnych. Myślę, że najlepszym wyjściem dla Pani będzie utrzymywanie kontaktu z innymi osobami stosującymi ten model żywienia, które pomogą pokonywać problemy, jakie mogą się pojawić na początku Pani drogi optymalnej.


Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania