(23.VI.2004) Powrót do diety optymalnej - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowni Państwo!
Jestem 23- letnim chłopakiem ze Śląska. Właśnie skończyłem służbę wojskową i mam kilka pytań odnośnie polecanej przez państwa diety. Jeszcze kilka lat temu kojarzyłem tylko nazwisko dra Kwaśniewskiego z prezydentem i usłyszałem kilka negatywnych opinii na temat diety optymalnej. Byłem wtedy młody i głupi. Zacząłem trenować na siłowni, nie obyło się bez spróbowania sterydów. Przyjmowałem je przez krótki okres czasu, ale efekt był taki, że moja waga sięgnęła 111 kg przy 180 cm wzrostu. Udało mi się ją zredukować o kilka kg, ale nadal utrzymywała się pow. 100 kg. Po jakimś czasie zaczęły się bóle pleców w okolicy lędźwi. Znajomy polecił mi dobrego kręgarza i na jakiś czas miałem spokój (ok. 1 roku). Ale nie na długo. Pewnego dnia rano ledwo wstałem z łóżka - ból był tak silny. Więc znowu odwiedziłem znajomego kręgarza. Okazało się, że mam ostre zapalenie korzonków, więc poradził mi udać się do lekarza, co też zrobiłem. Silne lekarstwa i oddział rehabilitacji niewiele pomogły. Wtedy od znajomej dowiedziałem się o klinice medycyny chińskiej. Pojechałem, lekarz zobaczył mnie, dał preparaty ziołowe i stwierdził, że powinienem schudnąć. Kiedy zapytałem, jak mam to zrobić najlepiej, odpowiedział, że mam całkowicie odstawić cukier (słodycze), ograniczyć pieczywo i jeść więcej tłustych rzeczy. Po jednej z wizyt kontrolnych sam był troszkę zaskoczony, że tak mi to pomogło. Zredukowałem masę ciała do 77 kg. Ból minął praktycznie całkowicie. W tym okresie także uzyskałem kilka pełniejszych informacji odnośnie ŻO. Niestety, żywienie w jednostce odbiegało od diety, jaką stosowałem w domu. Masa ciała podskoczyła do 85 kg i niestety niedawno znowu zaczęły się kłopoty z plecami. Obecnie jestem po wizycie u wcześniej wspomnianego chińskiego lekarza i czuję się lepiej. To głównie moje własne doświadczenia skłoniły mnie do szerszego zainteresowania się dietą optymalną. Chciałbym się dowiedzieć, czy dzięki tej diecie będę mógł uchronić się przed nawrotami takich dolegliwości? Dodam, że na zdjęciach RTG lekarz stwierdził poziome położenie kości krzyżowej. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tomasz


Panie Tomaszu,
opisywana przez Pana przeszłość (siłownia, sterydy) jest niestety często spotykana wśród młodych ludzi, którzy starają się "poprawić" swój wygląd zewnętrzny. Uprawianie sportu i dbałość o kondycję fizyczną są bardzo potrzebne dla człowieka w każdym wieku. Trzeba tylko pamiętać, aby z tym nie przesadzać i żeby nie przyjęło to kształtu działań patologicznych. Nadmierne trenowanie na siłowni jest zmuszaniem naszego organizmu do wysiłku przekraczającego jego wydolność. Szczególnie używanie sterydów powoduje zmiany w metabolizmie i sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Nadmiernie rozwinięte mięśnie są w dalszym ciągu przyczepione do tych samych kości i ścięgien, które nie zmieniają się w czasie ćwiczeń, a jedynie podlegają coraz większemu narażeniu na zniszczenie. Dźwiganie ciężarów powoduje zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków międzykręgowych, co daje w konsekwencji zespoły bólowe kręgosłupa i dolegliwości, które będą towarzyszyły w dalszym życiu. Myślę, że w dobrym momencie Pan się opamiętał i pozwoli to powrócić organizmowi do normy. Jak Pan wspominał, specjalista od medycyny chińskiej zalecił ograniczenie w diecie węglowodanów, a zwiększone spożywanie tłuszczów - a to są właśnie podstawy Żywienia Optymalnego. Ten sposób odżywiania dostarczy choremu ciału elementów do odbudowy jego zniszczonych części układu kostno-więzadłowo-mięśniowego. Żywienie Optymalne spowoduje normalizację wagi, co odciąży przepracowany kręgosłup, a spożywanie produktów bogatokolagenowych wzmocni go i uchroni przed dalszą destrukcją.
Powinien Pan zgłębić tajniki odżywiania zalecanego przez doktora Kwaśniewskiego poprzez przeczytanie jego książek i odwiedzenie jednej z Arkadii, gdzie nauczy się Pan, jak prawidłowo stosować ŻO, a po wizycie u lekarza optymalnego i doradcy żywieniowego będzie Pan wiedział, co i w jakich ilościach trzeba uwzględnić przy układaniu dla siebie codziennego jadłospisu.
Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania