(20.V.2004) Niegojąca się rana na nodze - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Witam
Mam 51 lat, wzrost 170 cm. ŻO stosuję 2,5 roku, zjadam od 4-5 żółtek na dobę, jem dużo kolagenu, bo choruję na takie choroby, jak: gościec postępujący, zwyrodnienie stawów i osteoporozę. Latem, będąc u chorej mamy, zapomniałam na jakiś czas o wątrobie i pod koniec pobytu kupiłam masło z dodatkiem tłuszczów roślinnych. Zrobiła mi się na prawej nodze nad kostką po zewnętrznej stronie krostka i rozeszła się w otwartą ranę, nie chce się zagoić już piąty miesiąc. Bardzo dużo lekarzy obeszłam i nic nie pomaga - bardzo boli i szczypie, a w nocy ból budzi. Moje śniadanie: 50 g salcesonu domowego + 50 g chleba biszkoptowego ze słonecznikiem + 25 g sera żółtego + 15 g chrzanu + 10 g ketchupu + 2 żółtka, tłuszczu 2 g/1 g białka, bo ważę 90 kilo. Węglowodanów na dobę łącznie 56 g.
Do tego 2 kawy na dobę + 30 ml śmietany 30%.
Obiad: wywar z kości 200 ml + 2 żółtka + 100 g ziemniaka + 50 g wątroby + 100 g surówki z kapusty + łyżeczka oliwy. Pod wieczór białko do 50 g uzupełniam śmietaną 30% plus 100 g kiwi. Obiad popijam wodą + 20 g soku z czarnej porzeczki bez cukru.
Bardzo proszę o rady, ile mam jeść żółtek i w jakiej postaci pozostałe białko. Ile węglowodanów i w jakich produktach.
Z góry dziękuję za udzielone mi rady i wskazówki.
Zofia


Droga Pani Zofio,
przedstawiła Pani podstawy swojego odżywiania optymalnego, które zakładają jedzenie żółtek i dużych ilości kolagenu, co jest zgodne z zaleceniami stosowanymi w tych chorobach, które Panią gnębią, ale nie zawsze spełnia wszystkie warunki wymagane w tym sposobie odżywiania. Opisana sytuacja wystąpienia na nodze owrzodzenia nie miała raczej związku z tym, że zjadła Pani masło z dodatkiem tłuszczów roślinnych, ale należy jej się przyjrzeć, aby znaleźć przyczynę, która je wywołała. Będzie to konieczne do określenia leczenia i pozbycia się zmiany na nodze. Może być wiele powodów, które wywołały pojawienie się rany na skórze kończyny dolnej. Nie pisała Pani nic o badaniach wykonywanych przez lekarzy, czy był badany poziom cukru we krwi, aby wyeliminować cukrzycę, czy był pobrany wymaz wydzieliny z rany i stosowany antybiotyk zgodnie z antybiogramem? Muszę się ustosunkować do Pani problemu bez znajomości tych danych. Powodem wystąpienia owrzodzenia na skórze może być niedostateczne ukrwienie kończyny dolnej spowodowane chorobą naczyń, powodującą zwężenie ich światła i utrudniony dopływ krwi. Może to być miażdżyca lub choroba Buergera. Odpowiedni wywiad lekarski i wykonane badania są w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z jedną z tych chorób. Rozpoznanie cukrzycy pozwala nam na wykazanie przyczyny trudnego gojenia się rany, bo przy tej chorobie wszystkie zakażone zranienia wymagają długotrwałego leczenia. Jeżeli podstawą tego schorzenia jest utrudniony dopływ krwi do kończyny (niezależnie od przyczyny), byłyby wskazania do zastosowania prądów selektywnych, które poprawią ukrwienie i przyspieszą gojenie rany. Proponuję również zrobienie badań określających stan naczyń nóg (USG), które pozwolą na zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Pani Zofio, podała Pani przykładowy jadłospis i ilości gramów zjadanego białka, tłuszczu i węglowodanów. W Pani przypadku właściwymi proporcjami określającymi średnie zapotrzebowanie dobowe byłyby: białka - 35-45 g, tłuszczu powyżej 140 g i ok. 50 g węglowodanów na dobę. W związku z opisaną dolegliwością nie powinna Pani spożywać węglowodanów prostych (słodkich) - cukru, soków owocowych, miodu itp., a zjadać wyliczone ilości w cukrach złożonych występujących w warzywach. Białko powinna Pani czerpać głównie z żółtek i wyrobów kolagenowych oraz podrobowych, sporadycznie z mięsa.
Proszę wykorzystać moje rady i spróbować ustalić przyczynę powstałej rany. Będzie to trudne, jeśli lekarz rodzinny nie skieruje Panią na odpowiednie badania - pozostaje wtedy wykonać je na własną rękę.
Pozdrawiam,
lek. med. Wojciech Kania