(20.V.2004) Trądzik u 19-sto latka - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Mam na imię Łukasz i mam 19 lat. Około 13 z nich spędziłem w Niemczech i żyję obecnie w Dortmundzie. Od 12. roku życia stosuję dietę optymalną i jestem bardzo z tego zadowolony. Wiele nieprzyjemności udało mi się dzięki niej z mojego życia usunąć. Jedynie z trądzikiem nie mogę sobie poradzić. Ważę 66 kg przy wzroście 180 cm i lubię uprawiać sport. Tłuszcze ograniczam do mniej więcej 150 g, białka do 40-50 g, węglowodany do 40 g na dobę. Już próbowałem zmieniać proporcje, ale moje zmiany nie miały wpływu na stan skóry.
Niestety, nie bywam zbyt często w Polsce, tak że rozmawiałem dopiero z dwoma lekarzami na ten temat. Obydwaj zalecili mi jedzenie dużej ilości kolagenu, niestety również to nie daje specjalnych efektów. Czytałem zbyt wiele, aby uwierzyć zwykłym lekarzom, którzy z chęcią by mi przepisali maści i antybiotyki. Wiem, że trzeba znać przyczyny i kłopoty w korzeniach, rozwiązywać, a nie leczyć symptomy. Mam nadzieję, że Państwo mi pomożecie w tej nie najgorszej, ale jednak dla mnie bardzo nieprzyjemnej chorobie.
Pozdrawiam,
Łukasz


Panie Łukaszu,
omówiony problem w liście dotyczy dużego odsetka młodych ludzi, do których oczywiście Pana zaliczam. Niestety, w większości doskwiera on dorastającym mężczyznom, ale i dziewczynom nie jest obcy ten problem. Wśród przyczyn doprowadzających do niego są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania, ale są one tylko podstawą, bo przecież problem zmian skórnych nie dotyczy wszystkich w jednakowym zakresie. Sposób odżywiania głównie decyduje o tym, czy i w jakim stopniu pojawiają się one u różnych osób. Jedzenie dużych ilości węglowodanów jest charakterystyczne dla nastolatków (słodkie napoje, czekoladowopodobne przekąski, chipsy itp.), powoduje nadmierny rozwój bakterii powstających w zmianach skórnych. Również zawarte w żywności związki chemiczne, hormony w mięsie produkowanych przemysłowymi metodami kurczaków mają wpływ na siły odpornościowe naszego organizmu i występowanie różnych objawów chorobowych. Podstawą leczenia ropnych chorób skóry musi być zmniejszenie spożywania węglowodanów, aby ograniczyć pokarm bakteriom - ten warunek spełniony jest u osób optymalnych. Dobierając produkty do spożycia, należy brać pod uwagę, aby były one jak najlepszej wartości, jak najmniej "poprawione" przez przemysł spożywczy. Jedząc potrawy bogatokolagenowe, kupione w sklepie, trzeba pamiętać, że zawierają one często więcej węglowodanów niż to wynika z tabel dra Kwaśniewskiego, a białko nie pochodzi tylko ze zwierząt, bo jako wypełniacz stosowane są produkty sojowe. Nawet pasztety, które powinny być zrobione z "dobrego", podrobowego białka, czasami składają się w 80% z dobrze przyprawionych ziemniaków! Aby wspomóc leczenie trądziku u osób posiadających bardziej oporne szczepy bakterii, powinno się uwzględnić leczenie przy pomocy szczepionek, najlepiej wytworzonych z materiału pobranego od chorego.
Panie Łukaszu, zastanawiam się jeszcze nad Pana ilościami BTW, bo przy takim trybie życia i wieku powinno się zjadać ok. 60-70 g białka, ponad 160 g tłuszczu i ok. 80 g węglowodanów. Proszę przyjrzeć się jeszcze raz i dokładnie policzyć, jak wygląda Pana codzienna dieta i ewentualnie dostosować się do zaleceń oraz rozważyć zastosowanie szczepionki, która może być skutecznym leczeniem w Pana przypadku.


Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania