(14.IV.2004) Wysoki cholesterol i problemy z badaniami okresowymi - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę. We wrześniu 2001 roku mój mąż zachorował na ostre martwiczo-krwotoczne zapalenie trzustki ze wszystkimi możliwymi komplikacjami. Ma usuniętą część trzustki, śledzionę i część jelita grubego. Przed ostatnią operacją mąż zaczął leczyć się u lekarza homeopaty. Brał też Kreon 10000. Stan zdrowia męża zaczął się szybko poprawiać. Stosowaliśmy dietę lekkostrawną według zaleceń lekarza ze szpitala. W lutym 2003 r mąż wrócił do pracy. W kwietniu 2003 r zastosowaliśmy dietę dra Mularczyka z książki "Dieta bez wyrzeczeń". Od lipca zastosowaliśmy żywienie optymalne i mąż odstawił wszystkie leki. Niestety, robiliśmy to nieprawidłowo, czyli na oko. Mąż pił dużo soków owocowych i warzywnych. Starałam się utrzymać węglowodany i białka w granicach 50 g, tłuszcze 160-180 g. Niestety, często przekraczaliśmy ilość białek i węglowodanów, szczególnie w okresie świąt i sylwestra. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że jest to takie ważne. Problemy zaczęły się, kiedy mąż zrobił badania okresowe. Okazało się, że ma bardzo wysoki cholesterol i trójglicerydy. Mąż jest od dwóch miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Lekarz nie dopuści go do pracy, dopóki nie będzie miał prawidłowych wyników. Mąż pracuje jako ustawiacz na bocznicy kolejowej. Od kilku dni zaczęłam bardzo dokładnie wszystko ważyć. Staram się teraz utrzymać węglowodany i białka w granicach 40 g. Mąż też zaczął brać leki: Lipanthyl 267m i Hepatil. Bardzo proszę o radę, jak prawidłowo ustawić mu dietę, jak długo bez szkody dla zdrowia może stosować leki i czy dobrze zrobił, odstawiając Kreon. Mąż pali papierosy powyżej 20 sztuk dziennie. Ma 170 cm wzrostu i waży 82 kg. Na żywieniu optymalnym schudł tylko 4 kg. Poza tym, mąż ma duże obawy, czy żywienie optymalne nie spowoduje nawrotu choroby, czym straszy go lekarz. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Załączam wyniki przed dietą i aktualne.

Z poważaniem,
Elżbieta N.


Szanowna Pani,
w liście, który Pani napisała, jawią się dwa główne problemy, które należy rozwiązać. Pierwszy to oczywiście stosowanie żywienia optymalnego przez męża - nie może być mowy o spożywaniu dużych ilości soków owocowych i warzywnych przez osobę, która chce się żywić według nakazów Dra Kwaśniewskiego. Węglowodany powinno się spożywać w nakazanej ilości dobowej z uwzględnieniem przede wszystkim produktów zawierających je w postaci złożonej, a nie prostej (soki owocowe). Zjadanie dużych ilości tłuszczu w powiązaniu z nieograniczoną ilością węglowodanów i białek powoduje między innymi podnoszenie się poziomu triglicerydów we krwi. Jest to częsty objaw spotykany u osób stosujących ŻO, jak to Pani określiła, "na oko". A właśnie najlepsze efekty u osób mających kłopoty z wysokim poziomem tej grupy lipidów występujących we krwi daje sposób odżywiania wg zaleceń dra Kwaśniewskiego. Funkcją trzustki jest wytwarzanie enzymów trawiennych i hormonów regulujących procesy trawienne w naszym organizmie i dlatego właściwe odżywianie może jej pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu, szczególnie w sytuacji gdy ona niedomaga. Aby kontynuować Żywienie Optymalne, powinniście Państwo skorzystać z porady lekarza optymalnego i doradcy żywieniowego w jednej z licznych Arkadii, bo widzę, że sami, tylko czytając książki, możecie nie trafić na właściwą drogę, co może wiązać się z dalszym brakiem poprawy stanu męża. W jego przypadku, biorąc pod uwagę próby żywienia optymalnego, można skłonić się do ustalenia ilości BTW na poziomie 40-45 g białka, 180 g tłuszczu i ok. 50 g węglowodanów na najbliższy okres. Są to wartości średnie, do stosowania przy niewielkim obciążeniu pracą organizmu.
Drugim problemem, o którym Pani pisze w liście, jest odsunięcie od pracy męża po badaniu lekarskim. Nie widzę powodu, dla którego Pani mąż nie mógłby pracować z takimi wynikami dotyczącymi cholesterolu. Poziomy lipidów we krwi, same z siebie, nie stanowią przeciwwskazania do pracy. Może inne badania laboratoryjne czy diagnostyczne pokazują choroby powodujące zwolnienie lekarskie? Jeżeli ze słów lekarza opiekującego się mężem wynika, że tylko podwyższone poziomy cholesterolu i triglicerydów uniemożliwiają mu pracę, to proszę się skontaktować z innym specjalistą zajmującym się medycyną pracy, który właściwie oceni zdolności do podjęcia zatrudnienia przez Pani męża.

Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania