Leczenie wątroby

Leczenie wątroby - optymalne żywienie w schorzeniach układu pokarmowego

W każdym organizmie na komórki wątrobowe działają czynniki szkodliwe, które je niszczą, ale narząd ten ma duże zdolności regeneracyjne i łatwo je odbudowuje. Tak więc, w zdrowym organizmie mamy do czynienia z dynamiczną równowagą między procesami niszczenia i odbudowy. Równowaga ta może zostać zakłócona przez silny czynnik toksyczny, który spowoduje masywne procesy destrukcyjne. W takiej sytuacji organizm musi doprowadzić do zintensyfikowania procesów naprawczych, a to wymaga dostarczenia odpowiednich substratów oraz maksymalnego obciążenia wątroby. Jeżeli się tego nie zapewni w procesie leczenia wątroby, to struktura organu ulega patologicznej przebudowie i tworzą się w niej guzki wielkości od jednego do kilku milimetrów, przez które nie przechodzą naczynia krwionośne. Jeżeli zmiany obejmą całą wątrobę to krew przestaje przez nią płynąć i traci ona swoją funkcję, co odbija się na całym organizmie. Wytwarza się kaskada patologicznych zmian, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zalecane w szpitalach leczenie wątroby bywa skuteczne bardzo rzadko, ponieważ stosowana dieta skutecznie uniemożliwia regenerację całego narządu. Ostatnio powszechnie do leczenia wątroby stosuje się lek pod nazwą Essentiale, który składa się z fosfolipidów (związki fosforu i tłuszczu) oraz witamin z grupy B. Ma on niewątpliwie korzystny wpływ na regenerację błon komórkowych, jednak samo jego zażywanie nie wystarczy przy niedoborze odpowiednich białek, a tych jest zbyt mało w tzw. diecie wątrobowej, która opiera się na cukrach. Nie dość, że z cukrów nie da się wyprodukować odpowiednich białek to dodatkowo obciążają one chory narząd. W takiej sytuacji leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Tymczasem sama zmiana odżywiania i właściwie zbilansowana dieta w chorobach wątroby może zapewnić wszystkie potrzebne do regeneracji czynniki.

Dieta w chorobach wątroby – jak powinna wyglądać?

Dieta w chorobach wątroby polega na:

  • ograniczeniu węglowodanów do minimum,
  • dostarczeniu wysokowartościowych białek,
  • przekazaniu organizmowi potrzebnej energii.

Taką energię znajdziemy w nasyconych kwasach tłuszczowych, występujących w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej wartościowe białka, których nie powinno zabraknąć w diecie w chorobie wątroby, występują między innymi w:

  • jajkach,
  • serach,
  • wątrobie.
  • szpiku.

Oczywiście spełnienie powyższych warunków znajdziemy w żywieniu optymalnym. Leczenie wątroby rozpoczyna się z chwilą zastosowania diety optymalnej i prowadzi do jej regeneracji w czasie 3-12 miesięcy (wyjątkiem może być aktywny proces zapalny). Objawy towarzyszące marskości ustępują znacznie szybciej i już kilkanaście dni stosowania diety w chorobach wątroby może dawać znaczną poprawę samopoczucia. Żywienie optymalne leczy także stłuszczenie wątroby, które polega na odkładaniu się w wątrobie tłuszczu i kolagenu w przestrzeniach międzykomórkowych. Stłuszczenie nie powoduje zaburzeń przepływu krwi i jest najczęściej spowodowane dietą wysokowęglowodanową.